piątek, 17 lipca 2015

Przyciąganie magnezu

Bolesne skurcze mięśni, poczucie otępienia, nadpobudliwość dzieci, migreny, bolesne menstruacje, apatia - za wszystkie te dolegliwości odpowiada jeden biopierwiastek: magnez. A raczej - jego brak.

 

To jeden z ważniejszych minerałów - i niestety jest trudno przyswajany przez organizm. Od niego zależy prawidłowy rozwój kośćca - dlatego tak ważny jest dla dorastających dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych, u których niedobór magnezu może stać się przyczyną osteoporozy. Wydalany z potem, szczególnie szybko ulatnia się w czasie upałów i przy dużym wysiłku fizycznym. 

Ponadto nasza dieta, choćby najzdrowsza, może ograniczać jego wchłanianie - zaburzają je między innymi kwas forforowy (w rybach), szczawiowy (w warzywach i otrębach) i nasycone kwasy tłuszczowe, obecne w tłustym mięsie i nabiale. Wypłukuje go kawa i czarna herbata.

Gdzie go szukać?

Magnez jest przede wszystkim obecny w orzechach, nasionach, także w zbożach - w mąkach z pełnego przemiału. Znajduje się także w soi, nieoczyszczonym ryżu ("brązowy ryż"), w kaszach - szczególnie w gryczanej. Sporo go także w suszonych owocach i świeżych warzywach, choć tu faktycznie może być ograniczone jego wchłanianie.

Czasami jednak nie da się dostarczyć odpowiednich ilości magnezu z samej diety - wtedy konieczna jest suplementacja. Przy niedoborze magnezu i wapnia, należy zacząć od suplementacji magnezu - magnez umożliwia wytwarzanie w organizmie witaminy D3, która jest niezbędna z kolei dla przyswajania wapnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz