poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Odwyk, leczenie i terapia skojarzona

Alkohol, nikotyna, narkotyki, internet, seks, gry, jedzenie. Dziś można uzależnić się dosłownie od wszystkiego i każde uzależnienie wymaga specjalistycznej pomocy. Niestety nie ma możliwości, żeby pacjent został poddany leczeniu przymusowo. Przypadki skierowana na obowiązkowe leczenie są sporadyczne i wymagają nakazu sądowego. Na co dzień jednak to sama osoba zainteresowana musi wyrazić chęć podjęcia leczenia. Zgłaszanie się do ośrodka pod wpływem chwili, impulsu bądź tylko po to, by zadowolić zmartwioną rodzinę, nigdy nie przynosi pożądanych efektów. Osoby uzależnione nie zdające sobie sprawy z powagi sytuacji i wciąż uważające, że mogą przestać wtedy, kiedy przyjdzie im na to ochota, nie traktują sprawy poważnie. Nie dostrzegając problemu szybko rezygnują z terapii i wracają do swojego nałogu. Dlatego, jako pierwszy i najważniejszy krok uznaje się samoświadomość. Uświadomienie sobie, że istnieje problem. Osoby, które mają wątpliwości czy faktycznie ich nałóg wymaga leczenia, mają do dyspozycji powszechnie dostępne, proste testy. Przeważnie opiewająca na określoną liczbę pytań, których liczba pozytywnych odpowiedzi sugeruje czy uzależniony wymaga leczenia, czy też nie.

 
Jeśli pacjent decyduje się podjąć leczenie, do wyboru ma formę terapii odbywającej się ambulatoryjnie, czyli na zasadzie działania poradni konsultacyjnej. Częściej jednak wymaga się zgłoszenia do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień. Tam dokonywana jest szczegółowa ocena stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Na tej podstawie wybierane są formy terapii.
 
W przypadku leczenia zaburzeń alkoholowych, lekomanii i uzależnienia od narkotyków, pierwszym krokiem nim podjęta zostanie terapia właściwa, jest detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Tym bardziej wymaga się w tym wypadku pozostania w ośrodku na czas terapii odwykowej, ponieważ zwykle dochodzi do powstania głodu i występowania objawów zespołu odstawienia. Pacjenci zmagają się z różnymi przypadłościami od strony fizjologicznej, jak i psychologicznej. W ośrodku mają więc możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej, gdy dochodzi do sytuacji kryzysowych. W razie potrzeby modyfikowane jest leczenie. Do tego jednocześnie stosuje się farmakoterapię, najczęściej na drugim poziomie odtruwania organizmu oraz, jednoczesną psychoterapię, by łatwiej znosić trudny odtruwania.

 
Specjalistyczne ośrodki dają czas i miejsce na wyciszenie, odzyskanie sił fizycznych i psychicznych, regenerację. Z dala od pokus, a co za tym idzie, po powrocie do domu i normalnego funkcjonowania łatwiej wytrwać w trzeźwości. Terapia, na którą składają się zajęcia indywidualne oraz grupowe wpaja nowe nawyki. Zdrowe wzorce zachowań. To nie tylko eliminowanie przyczyny, na jakiej powstało uzależnienie, ale również psychoedukacja.
 
Ta ostatnia skierowana jest na pacjenta, ale i jego rodzinę, która staje się współuzależnioną. Bliscy mają szansę dowiedzieć się, jak wspierać, pomagać i w jaki sposób rozpoznawać objawy ewentualnych nawrotów choroby, by w porę zareagować.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza