wtorek, 20 października 2015

Czym jest wschodnia makrobiotyka?

Według filozofii Wschodu kosmos, czyli świat żywych stworzeń, wypełniony jest energią nazywaną chi. Jej dwa przeciwstawne bieguny, jin i jang, powodują cykliczne zmiany w przyrodzie, dzięki którym możliwe jest życie. Jin i jang to też uniwersalne terminy, które określają właściwości przedmiotów, pokarmów, ludzi. Ich równowaga zapewnia spokój, zdrowie i szczęście.

Jeśli mówimy o pokarmie, że jest jin, mamy na myśli, że działa chłodząco, rozluźniająco i relaksująco. Gdy pokarm jest jang, to znaczy, że rozgrzewa i energetyzuje. Masz zimne dłonie i odczuwasz potrzebę rozgrzania? Chcesz być bardziej aktywna? Powinnaś jeść produkty jang. Chcesz się wyciszyć i zrelaksować? Musisz dobierać menu, które będzie jin. Na tym właśnie polega makrobiotyka.

Przewaga jang

Masz wyostrzone rysy twarzy (np. głęboka bruzda między brwiami), miewasz nadwagę, nadmierną potliwość, krótki cykl menstruacyjny (poniżej 28 dni). Charakteryzuje Cię nadpobudliwość, częste napady złości, wybuchowość, donośny głos, szybki sposób mówienia, poruszania się i działania (charyzma, siła, agresja, nadwrażliwość emocjonalna).
Ogranicz produkty jang, które rozgrzewają i energetyzują: sól, mięso, produkty pieczone, grillowane i smażone. Zmieniaj proporcje w jedzeniu aż do momentu, gdy poczujesz się bardziej rozluźniona i spokojna.

Przewaga jin

Jesteś wysoka, wiotka, często Ci towarzyszy uczucie zmęczenia i osłabienia. Masz zimne i lekko wilgotne dłonie (nawet podczas upałów), szybko przetłuszczają Ci się włosy, masz długą menstruację. Charakteryzuje Cię brak asertywności, nierealizowanie swoich potrzeb, cichy i spokojny głos, nadmierna ustępliwość, wycofanie, słabe libido.
Powinnaś ograniczyć nabiał (jogurty, mleko, sery), cukier (w każdej postaci) oraz owoce. Te produkty są bardzo jin, czyli wychładzają i rozluźniają organizm. Podobne działanie ma woda, soki owocowe, leki i alkohol. Musisz dobrać odpowiednią ilość produktów jin dla siebie. Obserwuj swoje ciało. Kiedy Twoje dłonie znowu będą ciepłe, oznaczać to będzie, że wróciłaś do stanu równowagi.

W poszukiwaniu straconej równowagi

Ponieważ smażone mięso jest silnie "jangizujące" (rozgrzewające), po jego zjedzeniu masz ochotę na słodki napój, lody albo ciastko, które są jin, czyli chłodzące. Organizm w ten sposób próbuje przywrócić równowagę jin-jang. Jeśli więc chcesz ograniczyć słodycze w swojej diecie, ale brak Ci do tego silnej woli, jedz mniej smażonego mięsa, a nie będziesz miała chęci na gazowane napoje i cukier.

Szaleństwa dopuszczalne

Kluczem do zdrowia są odpowiednie proporcje. W naszym menu powinny przeważać produkty naturalne, nierafinowane, niekonserwowane, bez sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. Takie wymagania spełniają ziarna zbóż, pestki, orzechy, warzywa, strączki, pikle i kiszonki.
W diecie makrobiotycznej nie powinno być mięsa, nabiału, cukru ani białej mąki, ale nie można być niewolnikiem własnej diety. Dopuszczalne są kulinarne szaleństwa, byleby niezbyt często.

7 makrorad głównych

- Posiłek skomponowany nawet z najzdrowszych produktów, ale robiony z niechęcią, zniecierpliwieniem, bez radości, może zaszkodzić. Nie gotuj, kiedy jesteś zła lub smutna. Lepiej poczekaj na dobry nastrój. Będzie smaczniej i zdrowiej.
- Przed menstruacją nie jedz mięsa, ogranicz sól, produkty pieczone i pieczywo. Zastąp je makaronami i niesłonymi zupami. To powoduje rozluźnienie okolic brzucha, eliminuje ból i napięcie.
- Płucz dokładnie świeże owoce, żeby usunąć z ich powierzchni pestycydy. Umyj je pod bieżącą wodą, a na koniec wrzuć do osolonej wody (pół łyżeczki na 1 l wody) i przelej przez sito. Sól wiąże i zatrzymuje toksyny.
- Ostatni posiłek jedz najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Twój przewód pokarmowy też potrzebuje odpoczynku. Nie jedz wtedy, kiedy nie jesteś głodna, ani tego, na co nie masz ochoty. Naucz się słuchać swojego ciała.
- Szacunek i miłość nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich żyjących istot jest nieodłącznym elementem makrobiotyki. Pokarm pochodzący z cierpienia i śmierci zwierząt nie daje urody ani zdrowia. Nie można oczekiwać szczęścia, jeżeli samemu pozwala się na dręczenie innych czujących stworzeń.
- Nie przesadzaj z soleniem. Sól jest potrzebna w diecie, ale jej nadmiar hamuje oczyszczanie organizmu z toksyn. Wybieraj sól morską, która jest pozbawiona zanieczyszczeń i stanowi cenne źródło minerałów.
- Przeżuwaj dokładnie każdy kęs pokarmu (50-60 razy to minimum). Dzięki długiemu przeżuwaniu szybciej się nasycisz i mniej zjesz.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza